Çatı Kat Dekorasyonu Nasıl olmalı?

Blog Anasayfa Blog

Çatı Kat Dekorasyonu Nasıl olmalı?

çatı kat dekorasyon çatıkat çatı kat tadilat çatı kat dekorasyon

çatı kat, dekorasyon, çatıkat, çatı kat tadilat, çatı kat dekorasyon, çatı kat fikirleri

Evimizin çatı katları , kullanılmayan eski eşyaların veya fazlalıkların depolandığı bir kiler, ya da  çocuklar için saklambaç oynarken saklanılacak en güzel mekanlar olarak kullanılırdı. Son yıllardaysa metrekaresi ne olursa olsun Çatı Katları, evin  çok keyifle ve zevkle yaşanan en güzel mekanlarından biri haline geldi. Peki Çatı Katınızın nasıl daha konforlu ve kullanışlı olmasını sağlaya bilirsiniz? Gelin bir kaç püf noktayı birlikte değerlendirelim:    
 
 
 
1- Kışın oldukça soğuk yazın da bir o kadar sıcak olması nedeniyle oturumu biraz zahmetli olan Çatı Katının izolasyonu doğru bir şekilde yapıldığı takdirde bu sıkıntıları kolaylıkla ortadan kaldırmanız mümkün olabilir. Hem bu şekilde çatınızın akma problemini de yeterince önceden engellemiş olursunuz.
 
2- Çatı Katınız çok fazla ışık almıyorsa duvarların ve yer döşemelerinin açık renklerde olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bu, ortama derinlik katmanıza yardımcı olacaktır. 
 
3 - Fazla ışık almayan çatı katlarında aydınlatmaların doğru bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Spotlar, aplikler, yansıtıcılı ışıklandırmalar oldukça ferah ve aydınlık bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır.  
 
4 - Çatı Katlarının en büyük sıkıntılarından birisi şüphesiz tavan yüksekliklerinin standart olmaması. Bu nedenle özellikle dolaplarınızı, perdelerinizi, raflarınızı yerleştirmeniz biraz problemli olabilir. Bu konuda profesyonel yardım alabileceğiniz gibi, bir marangoz bulup duvarlarınıza uygun raf ve dolap yaptırarak çözüm yaratabilirsiniz. Biraz yaratıcılığınızı ve zevkinizi katmanız yeterli. 
 
5 - Eğer çatı katınızda bölme yoksa paravan kullanarak istediğiniz şekil ve büyüklükte odalar yaratmanız mümkün. 
 
Hepsi de oldukça şık ve konforlu. Siz de kendi çatı katınızı size özel düzenleyebilirsiniz.